Familiekursus for børn med blandet handicap i alderen 3 til 5 år

Familiekursus i samarbejde med Lev

For børn med blandet handicap i alderen 3-5 år

Tidspunkt og lokation

Kurset er afviklet

Tidspunkt og lokation

Kurset er afviklet

Kursusledere

Michelle Kjølner
Irma Løgholt

Kursusledere

Michelle Kjølner
Irma Løgholt

Priser

Pr. person kr. 250,-
Du skal være medlem af Lev for at deltage i kurset

Priser

Pr. person kr. 250,-
Du skal være medlem af Lev for at deltage i kurset

Familieaktiviteten afvikles i samarbejde med Lev

Formål med kurset

Viden, værktøjer og inspiration til familiesamspillet
Viden og inspiration til konstruktivt samarbejde med kommunen
Netværksdannelse og erfaringsudveksling for hele familien.

Kurset henvender sig til en bred målgruppe. Der kan derfor være ændringer/tilpasninger i programmet ift. de endeligt tilmeldte på kurset.

Bliv medlem af Lev

Bliv medlem af Lev og få gratis rådgivning, kurser og viden om dit barns handicap, hvad du som forælder kan gøre for at hjælpe dit barn,
og hvad du kan gøre for at hjælpe dig selv og andre familier med et barn med udviklingshandicap og meget mere

Coronapas på Pindstrup Centret

Fra fredag den 12.11 kl. 06.00 er Pindstrup Centret underlagt, at skulle se gyldig Coronapas.
Du har et gyldigt coronapas, hvis du er færdigvaccineret, eller hvis du kan fremvise en negativ PCR-test,
der er højest 96 timer gammel, eller en negativ kviktest, der er højest 72 timer gammel.

Du kan få dit coronapas enten ved at downloade app’en ‘Coronapas’ på din mobiltelefon eller ved at printe passet, eller hente det online på telefon fra sundhed.dk.

Vi glæder os som altid til at byde jer velkommen.

Familiekurser på Pindstrup Centret

Fonden Pindstrup Centret udbyder en bred række familiekurser for familier med børn med handicap/særlige behov.
Vi har mere end 50 års erfaring, og kurserne er kendetegnet ved, at der både er kursusprogram for forældre, søskende og børn med handicap.
På kurserne skabes et åbent og trygt miljø, hvor familierne får ny viden og værktøjer, udveksler erfaringer og danner netværk.
Her kan man tale ”frit fra leveren” om at være en familie med et barn med handicap, og man bliver mødt med forståelse af andre i samme situation.

De frivillige

På kurserne er det frivillige kursuslederne og frivillige børnepassere. Det er muligt at hele familie deltagere, da der er børnepasser under programmet hvor forældrene
begge skal deltage i oplæg. Det er børnepassere der kommer og gerne vil give jeres børn en oplevelse med hjem.
Er der mange ældre søskende, kan der også laves søskende program, hvor kursuslederne vil sætte en ramme for man kan snakke om det at have en søskende med handicap.
På Pindstrup Centret er der plads til alle.

Ophold på kursus

Alt ophold er inkl. i kursus prisen. På familiekurser vil man blive indkvarteret med sin familie, på familieværelser.
Der er dejlig forplejning under opholdet, både hovedmåltider og kaffe måltider.
Det er kun hvis der skal nydes en sodavand, en øl eller et glas vin man selv skal betale for det.

Man er altid velkommen til at kontakte Pindstrup Centret for spørgsmål vedr. kursusindhold eller om noget praktisk omkring kursusstedet